Jak dojechać i gdzie zaparkować?
Prościej się nie da. Zjeżdżamy z A1 w kierunku Toruń. Nie ma sensu się pchać samochodem na starówkę Torunia. Najlepiej zaparkować auto na płatnym (aczkolwiek niedrogim) parkingu, który znajduje się pod mostem, który biegnie na drugą stronę Wisły. Poniżej zaznaczyłem dokładna trasę od autostrady A1 aż do parkingu. Jadąc w kierunku Torunia, parking będzie znajdował się po lewej stronie, pod mostem. Korzystałem z niego kilkukrotnie.
Od parkingu do starówki jest dosłownie minutka.
Co tu robić?
Mimo niewielkiego rozmiaru miasta, jest tu parę atrakcji, które łącznie z pewnością zajmą wam cały dzień.
Przejść się po starówce
Całe centrum Torunia wypełnia średniowieczna starówka. Z parkingu najlepiej iść w kierunku Bramy Klasztornej – głównego wejścia na stare miasto. Zaraz po jej przekroczeniu można jeszcze odbić w uliczkę na lewo – wtedy zobaczymy Krzywą Wieże. Parę kroków dalej i dojdziecie do głównego Rynku, gdzie toczy się całe życie Torunia. Znaleźć można tu między innymi pomnik Mikołaja Kopernika – niegdyś mieszkańca tego miasta. Jego postać jest również związana z planetarium, ale o tym za chwilę….
Wejść na wieżę ratusza
Ratusz standardowo znajduję się w samym centrum rynku. Na sam szczyt wchodzi się dość szybko – o wiele łatwiej niż np. na wieżę ratusza w Gdańsku, która jest znacznie wyższa. Z góry można zobaczyć całą panoramę miasta.
Zwiedzić Żywe Muzeum Piernika
Jest to jedna z najlepszych atrakcji miasta. Można tu na własne oczy zobaczyć jak wykonuje się piernik a nawet spróbować zrobić to samemu. Jest jedno „ale”: zainteresowanie tym muzeum jest tak wielkie, że bilety najlepiej kupić w Internecie (wejście jest na konkretną godzinę). Jest duże prawdopodobieństwo, że chcąc kupić bilety z ulicy po prostu nie uda wam się. Dodatkowo w mieście jest jeszcze jedno „muzeum piernika” – łatwo można się pomylić.
Zobaczyć seans w Planetarium
Jest to kolejna atrakcja, na którą lepiej mieć bilety już zarezerwowane. Planetarium znajduje się parę kroków na północ od starówki. Jest to pół-kulista kopuła w formie kina. Film pokazywany jest na wewnętrznej części kopuły. Widzowie siedzią na fotelach i patrzą w górę. Bylem już w podobnym miejscu – w planetarium CNK w Warszawie. Pomysł jest w zasadzie taki sam, jednak planetarium w Toruniu jest znacznie starsze i odrobinę mniejsze. Sam seans jednak robi niesamowite wrażenie i w niczym nie ustępuje temu w Warszawie.
Zjeść pierogi prosto z pieca
Jakby zaszła potrzeba posilenia się, to na pewno mogę polecić jedną restaurację : Pierogarnia Stary Toruń. Nie to, żeby w Toruniu nie było innych dobrych knajp, ale ta jest szczególnie wybitna. Prawdę mówiąc to chyba nigdzie nie jedliśmy lepszych pierogów jak właśnie w tej pierogarni.
Wypić piwo siedząc w beczce po piwie
Pierogi trzeba czymś popić. Najlepszym miejscem będzie Browar Staromiejski Stary Olbracht. Znajdziecie tam niecodzienny wystrój – można wejść do środka wielkiej beczki i spokojnie odpocząć po całym dniu zwiedzania Torunia pijąc zimne piwko w dość oryginalnej oprawie.
Zostaw nam komentarz