Jak poruszać się po Warszawie ?
Pytanie trochę banalne, ale muszę poruszyć ten temat – a to z uwagi na fakt, że Warszawa ma fantastyczną komunikację miejską. W porównaniu z innymi dużymi metropoliami w Europie może nie robi wielkiego wrażenia, to już porównując z miastami Polski dzieli Warszawę przepaść. Dlaczego ? W Warszawie można kupić jeden bilet całodzienny, który będzie ważny we wszystkich rodzajach transportu miejskiego w obrębie danej strefy – tj. autobusy, tramwaje, metro, pociągi podmiejskie. Niby standard na świecie, a jednak na Pomorzu rzecz jakoś niewykonalna – nawet w lokalnej Panoramie rzecznik Gdańskiego transportu powiedział, że – cytuje – „to jest niemożliwe„. Druga sprawa – metro: czyste, nowoczesne, szybkie i punktualne. W obrębie centrum jest niezastąpione. To wszystko powoduje, że w Warszawie nie ma najmniejszego sensu poruszać się inaczej niż właśnie komunikacją miejską.
Ile czasu potrzeba na zwiedzenie Warszawy?
Trudne pytanie – w mieście jest bardzo duża liczba atrakcji. My mieliśmy do dyspozycji tylko weekend – a plan był bardzo napięty. Mimo to, nie udało się zobaczyć wszystkiego co chcieliśmy. Jeśli bym miał określić optymalny czas na zobaczenie najważniejszych miejsc to 4 dni będą w sam raz.
Gdzie nocować ?
Jeśli myślicie o hotelu, to najlepiej w miejscu, gdzie łatwo dojść do metra. A to dlatego, że metrem szybko i łatwo dojedziecie do centrum, skąd już można dostać się wszędzie. My akurat nocowaliśmy w hotelu Metropol, który znajduje się w samym centrum Warszawy. Na booking hotel ten ma ocenę 8.5 i mogę z czystym sumieniem polecić go – lokalizacja jest doskonała, śniadania pyszne, a cena bardzo rozsądna. Poza tym trzeba pamiętać, że Warszawa – mimo, że jest największym miastem Polski, to nie jest aż tak ogromna jak np. Paryż, Madryt, Londyn czy Rzym. Całe centrum Warszawy da się obejść pieszo – w przeciwieństwie do innych miast w Europie, które wcześniej wymieniłem.
Co zobaczyć ?
Atrakcji jest wiele, poniżej wymienię tylko te, na które się pisaliśmy mając do dyspozycji tylko weekend.
Muzeum Powstania Warszawskiego
Miejsce to znajduje się na ulicy Grzybowskiej – blisko centrum ale radziłbym dojazd metrem lub tramwajem (stacja: Rondo Daszyńskiego). Jest to dość nowe muzeum, otwarte dopiero w 2004 roku. Poniżej zaznaczyłem dokładną trasę jak dość pieszo od przystanku / stacji metra do wejścia muzeum.
Centrum Nauki Kopernik
Kolejny obiekt, którego nie można ominąć będąc w stolicy – zwłaszcza, jeśli jesteście z dziećmi. Znajduje się on zaraz nad Wisłą – przy pomniku Warszawskiej Syrenki. Dojechać można bardzo łatwo drugą nitką metra – stacja o tej samej nazwie „Centrum Nauki Kopernik”. Jeżeli akurat jesteście na starym mieście, to można łatwo dojść parę minut piechotą – jak na mapie poniżej.
- Zainteresowanie miejscem jest tak ogromne, że trzeba się liczyć z tłumem ludzi – zwłaszcza w weekendy.
- Koniecznie kupcie bilet przez Internet – są to bilety na konkretne godziny. W przeciwnym przypadku możecie być pewni, że będziecie stali w kolejce o długości 100 metrów !
- Najlepiej kupić bilety w takiej kolejności: najpierw seans w planetarium (jest to oczywiście opcjonalne), a później zwiedzanie centrum nauki Kopernik. Nigdy odwrotnie, bo nie wiadomo ile czasu wam zajmie chodzenie po centrum!
Pałac Kultury i Nauki
PKiN jaki jest każdy widzi. Jedni chcą go zburzyć, inny zachować. Ale póki stoi i ma się nieźle to można go zwiedzić.
Zamek Królewski
Będąc na placu zamkowym w Warszawie, na pewno nie da się przeoczyć Zamku Królewskiego. Został on doszczętnie zniszczony podczas II Wojny Światowej, a następnie pieczołowicie odbudowany. O historii tego miejsca możecie poczytać na wikipedii.
Krakowskie Przedmieście i Stare Miasto
Te dwa miejsca to główny cel wszystkich turystów nawiedzających Warszawę. Jest to reprezentacyjne centrum miasta. Najlepiej jest zrobić sobie spokojny spacer zaczynając od ulicy Nowy Świat, dalej iść Krakowskim Przedmieściem aż dojdziemy do Placu Zamkowego, a stamtąd na Stare Miasto. Będzie to bardzo optymalna trasa na przechadzkę podczas której, zobaczymy liczne atrakcję. Po drodze można też nieco odbić na Grób Nieznanego Żołnierza.
- Pomnik Mikołaja Kopernika
- Bazylika Świętego Krzyża
- Kościół Wizytek
- Pomnik Józefa Piłsudskiego
- Grób Nieznanego Żołnierza
- Ogród Saski
- Pałac Prezydencki
- Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
- Pomnik Adama Mickiewicza
- Kościół św. Anny
- Kolumna Zygmunta
- Zamek Królewski
- Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela
- Rynek Starego Miasta
- Barbakan
- Pomnik Małego Powstańca
Wychodzi całkiem niezła liczba atrakcji.
Budynek Sejmu RP
Kolejny na naszej liście jest niechlubny sejm (oraz przylegający do niego senat). Z pewnością nie wszyscy, którzy to czytają będą zainteresowani taką atrakcją – sejm można przecież zobaczyć w telewizji – nic ciekawego. Ale czym innym jest telewizja, a czym innym jest zobaczyć na własne oczy.
Park Łazienkowski
Na koniec wyprawy coś lekkiego – spacer po głównym parku Warszawy. Nowy Jork ma Central Park, Londyn ma Hyde Park, a Warszawa – Łazienki.
Zostaw nam komentarz