Ojcowski Park Narodowy, co i jak?
No właśnie, najpierw trzeba wyjaśnić kilka rzeczy. Cały region, którego park ten jest częścią, to oczywiście Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, która leży na południu Polski. Wyżyna ta charakteryzuje się niesamowitymi formacjami skalnymi – prawie że niespotykanymi w innych częściach Polski. Najciekawsza geograficznie część wyżyny została przekształcona w park narodowy nazwany Ojcowskim.
Parking w Ojcowie
Oficjalny parking, który jest wybierany przez znakomitą większość turystów to tzw. „Parking pod Zamkiem w Ojcowie”. Jest to najwygodniejsze miejsce aby zostawić auto, najbliżej Doliny Prądnika jak to tylko możliwe.
Ruiny Zamku w Ojcowie
Zaraz przy parkingu znajduje się pierwsza atrakcja, ruiny starego zamku w Ojcowie. Chyba najlepiej odwiedzić to miejsce na początku dnia, ponieważ zamek ma swoje godziny otwarcia i zamknięcia. Od parkingu wystarczy wejść schodkami do góry i zapłacić za wstęp. Opłata jest raczej symboliczna.
Szlak pieszy
W parku Ojcowskim jest wiele szlaków do wyboru. Ten, który tutaj opisałem wydaje się być bardzo optymalny dla rodzin – nie jest zbyt długi (około 8km) i zahacza o prawie wszystkie najciekawsze miejsca. Jest to pętla wykorzystująca szlak pieszy czerwony oraz szlak pieszy zielony. Niestety z jakiegoś powodu google maps nie pokazuje szlaku zielonego, więc poniżej załączyłem poglądową mapkę.
Długość trasy
pętla około 8 – 9 km
Czas przejścia
wraz z przerwami zajmie około 4- 6 godzin
Stopień trudności
umiarkowane, raczej łatwe
Z dziećmi?
tak
Z wózkiem?
na szlak zielony nie da rady (inne części trasy – tak)
Comment
Jedno z miejsc gdzie jeszcze nie byłem a od lat mam je na liście gdzie trzeba choć raz się pojawić. Przepiękne miejsca i widoki wydają się na każdej fotce.